W piątek 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 228 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję.
W swoim wystąpieniu uczniowie klasy V, VI, VII, VIII pod kierunkiem
p. Joanny Bielak przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Odtworzyli wydarzenia z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy.
Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

kontytucja
Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie
(po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadniczą. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – Święta Narodowego.
Oprawa muzyczna p. Magdalena Girek, oprawa plastyczna. Aleksandra Kotarska. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2015 Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie
Projekt i wykonanie: PROPERART